با این‌که فیبرها ذاتا هضم‌پذیر نیستند، اما اهمیت ویژه‌ای برای سلامت کودکان دارند، چون فعالیت گوارشی آن‌ها را تنظیم می‌کنند و احساس سیری مطلوبی در آنان به‌وجود می‌آورند.

علاوه بر این، رژیم غذایی غنی از فیبر می‌تواند از کودکان درمقابل انواع بیماری‌های مزمن محافظت کند. اگرچه دوز توصیه‌شده رسمی برای کودکان، دریافت ۱۹ تا ۲۵ گرم فیبر در روز است (تقریبا نزدیک به دوز توصیه‌شده برای بزرگسالان)، اما پیروی از «قاعده پنج» اساسا هدف واقع‌گرایانه‌تر و مناسب‌تری برای کودکان است. برای استفاده از این قاعده باید عدد ۵ را به سن کودک اضافه کنید، ‌تا حداقل فیبر مورد نیاز روزانه او را به دست بیاورید. برای مثال، یک کودک ۴ ساله روزانه به ۹ گرم فیبر (حداقل) نیاز دارد. این میزان با مصرف دو تکه نان سبوس‌دار، یک فنجان توت‌فرنگی و نصف فنجان برنج قهوه‌ای به دست می‌آید.

نکات مهم

دکتر سارا کریگر (سخن‌گوی انجمن تغذیه آمریکا) می‌گوید: «غلات صبحانه معمولا اولین راه برای کودکان با هدف دریافت فیبر زیاد است». بنابراین، والدین می‌توانند مقداری از غلات صبحانه غنی‌شده را با صبحانه مورد علاقه کودک ترکیب کنند و مقداری هم میوه به آن اضافه کنند.

اضافه کردن حداقل یک ماده غذایی سرشار از فیبر به هر وعده غذایی کودکان واقعا تصمیم ایده‌آلی است.

بهترین منابع برای دریافت فیبر

میوه‌ها (تمشک، گلابی، پرتقال،‌ سیب و…)

غلات صبحانه سرشار از فیبر

لوبیا

عدس

نخود

نان و ماکارونی سبوس‌دار

جو دوسر

ذرت بوداده خانگی

مغزهای خام

بذر کتان

سیب‌زمینی شیرین

نخود فرنگی

آهن یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که تقریبا ۲۰ درصد از کودکان ۱ تا ۳ ساله، آهن کافی دریافت نمی‌کنند. کمبود آهن خصوصا در میان کودکان مبتلا به اضافه‌وزن شایع است که رژیم غذایی پُرکالری ولی غیرمغذی دارند. یکی از ویژگی‌های آهن، این است که به سلول‌های قرمز خون کمک می‌کند تا اکسیژن را به تمامی سلول‌های بدن برساند. به‌علاوه، نقش مهمی در تکامل مغز ایفا می‌کند و کمبود آهن می‌تواند باعث اختلال‌های رفتاری و اختلال در یادگیری شود. پزشکان هنوز علت این موضوع را نمی‌دانند، ‌اما می‌گویند که کمبود آهن با افزایش خطر مسمومیت با سرب همراه است و این کمبود،‌ جذب سرب به جریان خون را افزایش می‌دهد.

نکات مهم

– ذخایر آهن در بدن نوزادان پس از گذشت ۶ ماه از تولد کاهش پیدا می‌کند و تحلیل می‌رود. بنابراین، مصرف مواد غذایی سرشار از آهن برای آنان ضروری است. برخلاف باور عمومی رایج، هیچ دلیلی وجود ندارد که کودک پس از شروع به مصرف مواد غذایی جامد، از گوشت استفاده نکند. بنابراین، می‌توان پوره گوشت بوقلمون، مرغ، ‌گوسفند و گوساله را به کودک داد.

– در انتخاب گوشت‌ها برای کودک همواره سراغ انواع بدون چربی بروید. بسیاری از کودکان به خوردن گوشت تمایلی نشان نمی‌دهند، چون توانایی جویدن گوشت را ندارند. بنابراین، تبدیل کردن گوشت‌ها به پوره یا همراه کردن آن‌ها با گوجه‌فرنگی واقعا کار را برای کودکان راحت‌تر می‌کند.

– آهن گیاهی به‌خوبی آهن حیوانی در بدن جذب نمی‌شود، اما ویتامین C می‌تواند برای رفع این مشکل مفید باشد. بنابراین،‌ منابع ویتامین C را در رژیم غذایی کودکان قرار بدهید.

بهترین منابع برای دریافت آهن

میگو

گوشت گوساله

مرغ

لوبیا

عدس

نخود

گوجه‌فرنگی

مغزهای خام

کشمش

نان سبوس‌دار

غلات صبحانه غنی‌شده از آهن

اهمیت مصرف فیبر و آهن برای کودکان:: برچسب ها : سلامت ,
ن : salamatism
ت : يکشنبه 30 مهر 1396