تربچه، یکی از محبوب‌ترین سبزی‌ها برای تهیه سالادهای خام (خصوصا در قاره آسیا)‌ است. این گیاه ریشه‌دار، شکل‌ها، ‌رنگ‌ها و انواع مختلفی دارد، و در فصل‌های مختلفی هم کشت می‌شود. پس تفاوت در رنگ‌ها و شکل‌های تربچه اصلا غیرعادی نیست. با این‌حال، فواید و مزایای تربچه به این تفاوت‌ها ارتباطی ندارد.

مقابله با سرطان

طبق گزارش Plant Foods For Human Nutrition، محققان هندی در یکی از مطالعات‌شان متوجه شده‌اند که تربچه، سلول‌های سرطانی را به آپوپتوسیس (مرگ خودکار سلولی) وادار می‌کند و درنتیجه توانایی قابل توجهی برای کشتن سلول‌های سرطانی دارد. این مطالعه نشان می‌دهد که « ویتامین C ، ایزوتوسیانات و آنتوسیانین‌« موجود در تربچه، سلول‌های سرطان را نابود می‌کند و مانع از آسیب‌رسانی رادیکال‌های آزاد به DNA سلولی می‌شود. درنتیجه، تربچه هم برای افراد مبتلا به سرطان مفید است و هم به پیشگیری از ابتلا به سرطان کمک می‌کند.

مقابله با بیماری دیابت

با این‌که تربچه واقعا کم‌کالری محسوب می‌شود، اما آنتی‌اکسیدان و فیبر زیادی دارد. همین ویژگی، تربچه را از سبزی‌های ریشه‌دار دیگر متمایز می‌کند. محققان ژاپنی می‌گویند که جوانه‌های تربچه،‌ اثرات کاهشی برای قند خون دارند و به همین دلیل برای مقابله با بیماریدیابت مفید هستند. از طرف دیگر، شاخص گلایسمی (GI) تربچه هم پایین است و مصرف آن، سطح قند خون را افزایش نمی‌دهد.

بهبود سلامت کلیه

تربچه، ذاتا یکی از سبزی‌های ادرارآور است و درنتیجه به دفع بهتر سموم و ترکیبات زائد از کلیه‌ها کمک می‌کند. تربچه، خروجی ادرار را افزایش می‌دهد و به همین دلیل می‌تواند برای افراد مبتلا به اختلال‌های کلیوی یا نارسایی کلیوی مفید باشد. این سبزی ریشه‌دار، مشکلات مهمی مانند التهاب و سوزش ادرار را در افراد مبتلا به عفونت‌های دستگاه ادراری را هم تسکین می‌دهد. به‌علاوه، از آن‌جایی که خروجی ادرار را زیاد می‌کند،‌ بیرون فرستادن سنگ‌های کلیوی را برای فرد بیمار راحت‌تر می‌سازد.

تنظیم فشار خون

مجله معتبر و مهم Nutrition Research and Practice، مطالعه‌ای را منتشر کرده است که رابطه بین برگ‌های تربچه و فشار خون را مطرح می‌کند. براساس این مطالعه،‌ برگ‌های تربچه واقعا این توانایی را دارند که فشار خون را در افراد مبتلا به بیماری پُرفشاری خون کاهش بدهند. نکته مهم این است که پتاسیم زیاد و سدیم کم موجود در تربچه، تعادل پتاسیم/سدیم را در بدن این بیماران حفظ می‌کند و فشار خون آنان را در محدوده طبیعی نگه می‌دارد. تربچه به‌خاطر همین ویژگی می‌تواند به مشکلاتی مانند آریتمی قلبی هم کمک کند.

مقابله با یبوست

تربچه حاوی آب و فیبر بسیار زیادی است و به همین خاطر، نقش دوگانه‌ای در مورد یبوست ایفا می‌کند. فیبر تربچه به شکل‌گیری مدفوع حجیم و فشار دادن آن به سمت مجراهای خروجی کمک می‌کند، ‌درحالی که آب تربچه نیز تحرکات روده را راحت‌تر می‌سازد و ترشح شیره‌های گوارشی را هم افزایش می‌دهد. همین ویژگی‌های فوق‌العاده، تربچه را به یکی از «اَبَر-غذاها» برای تمامی گروه‌های سنی تبدیل می‌کند.

رفع احتقان سینه،‌ سرفه و سرماخوردگی

یکی از فواید آنتی‌اکسیدان‌های موجود در تربچه، این است که قوای عمومی سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند و افراد را از بیماری‌های عمومی مانند سرماخوردگی دور نگه می‌دارند. طعم تُند و تیز تربچه، برای رفع احتقان سینه مفید است و تجمع مخاط را در سینه از بین می‌برد. تربچه از دو منظر هم برای مقابله با سرماخوردگی مفید است: کوتاه کردن دوره سرماخوردگی و کمک به بهبودی سریع‌تر.

مقابله با آسم

یکی از مهم‌ترین فواید تربچه، مقابله با بیماری آسم است. تربچه، خواص ضداحتقانی دارد و درنتیجه مخاط‌های اضافی را در دستگاه تنفسی از بین می‌برد. همین ویژگی به پاک‌سازی سینوس‌ها نیز کمک می‌کند. علاوه بر این‌ها، تربچه می‌تواند از پوشش درونی دستگاه تنفسی محافظت کند و مانع از شکل‌گیری آلرژی‌ها و بیماری‌ها شود.

اگر دیابت و فشار خون بالا دارید، تربچه بخورید!/ آشنایی با فواید تربچه:: برچسب ها : سلامت ,
ن : salamatism
ت : يکشنبه 30 مهر 1396